Wegańska dieta azjatyckiej biedronki

 

DSC00078

Biedronka wełnowcolubna (Harmonia axyridis Pallas) to pochodzący z Azji gatunek chrząszcza z rodziny biedronek (Coccinellidae), który przez około 20 lat silnie rozprzestrzenił się w obydwu Amerykach i Europie. Występuje w różnych środowiskach, na roślinach opanowanych głównie przez mszyce czy inne szkodniki. W wielu krajach jest uznawany za gatunek inwazyjny ponieważ w pewnych środowiskach dominuje, pozostawiając rodzime gatunki w mniejszości. W swoim cyklu życiowym owad ten ma intrygujący  okres podczas, którego zmienia nieco swoje preferencje kulinarne . Choć z natury jest drapieżcą potrafi przejść na dietę wegetariańską.

Wraz ze spadkiem temperatury oraz skracaniem długości dnia można zaobserwować masowe migracje azjatyckiej biedronki, która przygotowując się do zimowania, potrafi wlatywać nawet do mieszkań w wysokich blokach. W tym samym czasie, kiedy ten drapieżny owad nie ma już wystarczającej ilości podstawowego pokarmu, jakim są mszyce, czerwce itd., czasami nalatuje na plantacje niektórych warzyw i owoców. Potrafi odżywiać się dojrzałymi owocami, chociaż preferuje przede wszystkim owoce wcześniej uszkodzone. Przypuszczalnie stanowią one dla biedronki źródło dodatkowych węglowodanów umożliwiających im przetrwanie zimy.

Na zdjęciu poniżej widać wgryzającego się chrząszcza z charakterystycznie ściętymi pokrywami w tylnej części ciała. Jest to jedna z ważnych cech umożliwiających odróżnienie tego owada od rodzimych gatunków biedronek.

DSC00085

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s