Kornik jałowcowiaczek

Lipiec_19_2017539

Kornik jałowcowiaczek to dość nowy w warunkach Polski gatunek, który został opisany przez autora tego bloga po raz pierwszy w roku 2012 zobacz tutaj . Gatunek jest nadal uważany za rzadki, choć w roku 2018 jego szkodliwość znacznie wzrosła. Szczególnie często spotyka się go w zacisznych miejscach z reguły w ogrodach przydomowych, gdzie zasiedla zazwyczaj cyprysiki, tuje i jałowce.

DSCN8364DSC00043DSC00053DSC00050Lipiec_19_2017549

Uszkodzenia, które można spotkać na wielu rodzajach krzewów są bardzo charakterystyczne. W miejscach wyrastania krótkopędów z pędów głównych, przy  samej ich podstawie szkodnik wygryza charakterystyczną jamkę.

SzkIgl016SzkIgl018Lipiec_19_2017559

Dzięki takiemu sposobowi żerowania, krótkopędy zaczynają usychać, ale często nie odpadają tylko zwisają na porażonym drzewie. Zdarza się jednak, że w przypadku silnego zasiedlenia część z nich jednak odpada.

DSC00051

W niektórych przypadkach można również zaobserwować wygryziony na odcinku kilku cm rdzeń.

SzkIgl015

Biologia gatunku jest słabo opracowana. Wiadomo, że owad ma jedno pokolenie w roku i lata w okresie od maja do czerwca. Zwalczanie chemiczne jest niepraktykowane, i jak w przypadku większości korników z reguły mało skuteczne. Przede wszystkim należy dbać o dobrą kondycję krzewów, które osłabione stresem spowodowanym suszą i innymi czynnikami są zasiedlane w większym stopniu.

UWAGA: W ostatnim czasie autor coraz częściej spotyka się z praktyką podlewania krzewów różnymi insektycydami w celu ich ochrony przed kornikiem jałowcowiaczkiem, jak również innymi kornikami. Należy podkreślić, że taki sposób ochrony nie ma jednoznacznego uzasadnienia w pracach naukowych jak również w profesjonalnej praktyce zawodowej. Korniki żerują z reguły w miejscach, do których nie docierają środki aplikowane w postaci podlewania. Tym samym taka praktyka jest nie tylko  mało skuteczna co szkodliwa dla środowiska poprzez nieuzasadnione wprowadzanie substancji chemicznych do gleby. Wiele środków podawanych doglebowo może być silnie i trwale wiązanych przez podłoże w stopniu uzależnionym od struktury gleby. Warto również pamiętać, że większość insektycydów jest doprowadzanych do formy użytkowej w taki sposób, aby umożliwiać przenikanie substancji przez liście, a nie ich transportowanie w glebie. Stosowanie prostej analogi jest więc w tym przypadku zwykłym nadużyciem.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s