Chloroza żelazowa

Ostatniea0493
Chloroza żelazowa to bardzo często spotykany objaw niedoboru składników pokarmowych i jeden z tych nielicznych, który jest w miarę prosty do interpretacji. Niedobór żelaza objawia się żółknięciem tkanki pomiedzy nerwami najmłodszych liści. Tymczasem same nerwy nadal pozostają zielone. Przyczyn tego zjawiska może być kilka z czego dwie najczęściej występujące to:

 • Niewłaściwy (zbyt alkaliczny) odczyn podłoża
 • Braku tlenu w systemie korzeniowym – szczególnie w jego wierzchniej warstwie (zjawisko często spotykane w przypadku drzew miejskich). W takiej sytuacji następuje przekształcenie formy Fe3+ do Fe2+, która nie jest przyswajana przez rośliny.

Należy pamiętać, że rak żelaza jest czynnikiem limitującym nowe przyrosty.

Inne052Sierpień_201400299
Z chlorozą żelazową można spotkać się także na winnicach, szczególnie jeżeli te są położone na glebach wapiennych.DSCF4546

DSCF4551

Ograniczeniu zjawisku chlorozy żelazowej można zapobiegać poprzez:

 • Zwiększeniu przepuszczalności podłoża
 • Drenażowi warstw głębszych (gleby strukturalne)
 • Ograniczeniu ubicia podłoża – ściółkowanie
 • Dostarczaniu żelaza w postaci schelatowanej poprzez opryskiwanie lub podlewanie roślin schelatowanym żelazem

UWAGA:
Chloroza żelazowa, choć łatwa w interpretacji może być niekiedy mylona z objawami niedostatku manganu. Do błędnych interpretacji dochodzi często w uprawie różaneczników.

KIANO_sierpien201769Marzec_2013_165

Istnieją badania naukowe prowadzone w Polsce wykazujące, że niejednokrotnie większe efekty można uzyskać opryskując liście różaneczników siarczanem manganu niż chelatami żelazowymi. W sklepach ogrodniczych są również dostępne chelaty żelazowo-manganowe. Niemniej jednoznaczne rozróżnienie, czy mamy do czynienia z niedoborem żelaza czy magnezu wymaga analizy gleby lub jeszcze lepiej liści w stacji chemiczno-rolniczej.

3 uwagi do wpisu “Chloroza żelazowa

 1. Tomek

  Witam. Czy obydwa ostatnie zdjecia przy tekscie o różanecznikach pokazuja wlasnie chloroze żelazową czy tylko pierwsze zdjecie a drugie chloroze manganowa ?

  Polubienie

  1. Janusz Mazurek

   Niestety, chlorozy żelazowej od manganowej nie da się łatwo odróżnić. Są to mikroelementy silnie antagonistyczne. Częściej występuje chloroza żelazowa. Dla uzyskania pewności wymagana jest analiza gleby, a najlepiej liści. Drobniejsza siateczka, przy chlorozie manganowej może być symptomatyczna, ale można też się pomylić

   Polubienie

   1. Tomek

    Dziękuje za błyskawiczną odpowiedz. Będę zatem próbował uzupełnić te niedobory nawozem mikroelementowym kompleksowym (Fe, Mn, B, Mo, Cu, Zn) ponieważ skoro taki posiadam akurat na stanie to na razie wstrzymam sie z zakupem samego chelatu żelaza albo siarczanu manganu.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s