Zamieranie wierzchołków pędów forsycji

IMG_20180606_081033891

W tym roku wyjątkowo często można zaobserwować zjawisko zamierania wierzchołków forsycji. Szczytowe fragmenty pędów bledną i zasychają a wierzchołek zagina się charakterystycznie przybierając kształt rączki od laski (pastorału).

Objawy są spowodowane infekcją dokonywaną przez grzyby rodzaju Colletotrichum (st dosk. Glomerella) albo zgnilizną twardzikową (Sclerotinia sclerotiurum). Z porażeniem pędów mamy do czynienia praktycznie co roku, choć rzadko kiedy w takiej ilości.

IMG_20180612_162220417

Do infekcji może dochodzić już w trakcie kwitnienia, ale często porażane są młode, niezdrewniałe pędy. Przy bliższej obserwacji można dostrzec, że pomiędzy zdrową a zainfekowaną tkanką pojawia się wyraźne przewężenie. Pędy powyżej infekcji zamierają wraz z liśćmi.

DSC00140DSC00142

W przypadku infekcji spowodowanej przez zgniliznę twardzikową po kilkudniowym przechowaniu pędów w plastikowym pojemniku, przy podwyższonej wilgotności (czyli w warunkach tzw. „wilgotnej kamery”) porażone pędy pokrywają się białą grzybnią, która „filcuje” się podczas jej pocierania w kamieniste kremowe sklerocja (formy przetrwalnikowe grzyba), które z czasem ciemnieją.

Sony_Czerwiec_2018104Sony_Czerwiec_2018109

W celu ograniczenia choroby jedyne, co można zrobić, to usuwać i niszczyć porażone fragmenty pędów przycinając je  kilka cm poniżej granicy infekcji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s