Mszyca świerkowa znów żeruje, ale powtórki z roku 2015 nie będzie

IMG_20180510_125826478

Rok 2015, poza wyjątkową suszą zapisał się w annałach zjawisk przyrodniczych bardzo silną gradacja mszycy świerkowej zielonej (Elatobium abietinum). Żerowanie było tak silne, że świerki kłujące w maju i czerwcu masowo gubiły igły. W szczególności mszyca zaatakowała świerki na terenie województw: dolnośląskiego i opolskiego. Więcej o biologii i szkodliwości tego owada można przeczytać na stronie Wirtualnej Kliniki Roślin ZOBACZ ARTYKUŁ.

IMG_20180510_130221494
W wyniku żerowania igły początkowo żółkną…
IMG_20180510_130231127
… a potem zaczynają opadać

W roku 2017 praktycznie nie obserwowałem większych szkód natomiast w  tej chwili, to jest w maju 2018 roku, żerowanie mszycy świerkowej ponownie prowadzi do opadania igieł choć problem pojawia się lokalnie, a jego skala jest nieporównywalnie (przynajmniej we Wrocławiu) mniejsza niż 2 lata temu.

Bardziej zastanawia dlaczego w tym roku ponownie doszło do masowego rozmnażania się mszycy, kiedy to mieliśmy przecież epizod zimowy, z temperatura poniżej -8 stopni C ,co zgodnie z danymi jakie można znaleźć w literaturze przedmiotu ogranicza możliwość przeżywania zimujących larw, pozostawiając rozwój głównie z udziałem zimujących jaj.

Odpowiedzią może być ciepła i sucha wiosna, która zadziwiła nas podobnie jak w roku 2015. Jest powszechnie znane, że bardzo duże znaczenie w rozmnażaniu mszyc mają nie tyle warunki zimowe co właśnie wiosenne. Chłodna wiosna powoduje znaczną śmiertelność wylegających się z jaj larw. Z kolei w stabilnych ciepłych warunkach mszyce  rozmnażają się szybciej, i to na tyle szybko że ich wrogowie naturalnie nie nadążają za rozwijającą się populacją. Nie pozostaje bez znaczenia, że ponownie w roku 2018 niedostatki wody obserwujemy głównie w województwach dolnośląskim i opolskim. No cóż taki mamy klimat.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s