Rdza gruszy i jałowca – historia jednego krzewu

Rdza 203

Rdza gruszy i jałowca to jeden z najbardziej rozpoznawalnych problemów z jakimi spotykamy się ostatnio w ogrodach przydomowych. W jaki sposób chronić grusze przed rdzą stanowi także jedno z najczęściej zadawanych pytań w sklepach ogrodniczych. Informacji na temat tej choroby można znaleźć w internecie co niemiara, choć trzeba poddać w wątpliwość czy wszystkie są oparte na rzetelnych obserwacjach. W ten sposób postanowiłem prześledzić okres pylenia rdzy na podstawie historii jednego zaatakowanego jałowca rosnącego na osiedlu Różanka we Wrocławiu.

Już w dniu 9 kwietnia gałęzie jałowca porażone przez rdzę gruszy i jałowca (Gymnosporangium sabinae) zaczęły w miejscach infekcji wyraźnie nabrzmiewać (zdjęcia). Tym samym drugi raz z rzędu pojawiła się możliwość, że będzie to kolejny rok, kiedy wysiew zarodników rozpocznie się wcześnie. W roku 2017, dokładnie na tym samym krzewie był to 10 kwiecień.

Rdza 102

Tymczasem rdza rozpoczęła „pylić”  dokładnie 16 kwietnia po południu.  Jest to bardzo dokładna obserwacja ponieważ jałowiec był sprawdzany codziennie. Nasilenie objawów było wyjątkowo duże. Jeszcze takiego nie obserwowałem.

W tym czasie grusze rosnące w okolicy znajdowały się w fazie zielonego lub białego pąka, tuż przed kwitnieniem.

Warto zauważyć, że w różnych doniesieniach najczęściej jako termin początku wysiewania zarodników podaje się III dekadę kwietnia. Widać jednak wyraźnie, że różnice w zależności od roku i regionu Polski mogą być znaczące. Nie ma jednoznacznych doniesień jaka jest wrażliwość liści gruszy w tej wczesnej fazie wysiewu, ale z reguły przyjmuje się, że pierwsze opryski powinny być wykonane w fazie różowego pąka gruszy, czyli właśnie na początku kwitnienia. Praktyka pokazuje, że te pierwsze zabiegi są wykonywane zdecydowanie zbyt późno.

Rdza 104

Pierwsze wyraźne symptomy zasychania rdzy, zaobserwowano natomiast już po upływie 4 dni a po 7-8 dniach już na większość ran rdza straciła aktywność.

Motorola_Kwiecień_2018717

W tym okresie 60-70% infekcji miało miejsce w ciągu tygodnia od początku pylenia. Rdza rozsiewała się jeszcze przez około tydzień, a ostatnie szczątkowe ślady jej pylenia stwierdzono 2 maja.

Motorola_Kwiecień_2018929Motorola_Kwiecień_2018938

Przez następne 8 dni było sucho i wszystko wskazywało na to, że grzyb zakończył swoją aktywność. Tymczasem w dniu 9 kwietnia pojawiły się intensywne opady burzowe i na drugi dzień rano,…rdza zaczęła pylić od nowa. Potwierdza to wcześniejszą obserwację, że do rozsiewania zarodników gatunek ten potrzebuje zwilżenia pędów jałowców i zarówno intensywność infekcji jak również czas jej trwania, będzie ściśle uzależniony od częstotliwości i długości okresu zwilżenia krzewów jałowca. Niestety nie jest to dobra wiadomość ponieważ potwierdzają się informacje dostępne w piśmiennictwie, że wymagany okres ochrony grusz może być bardzo długi i rozciągać się nawet do 1 miesiąca po opadnięciu płatków kwiatowych.

IMG_20180510_074434396
Wznowienie aktywności grzyba po okresie „uśpienia” w dniu 10.05.2018

IMG_20180510_074441656

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s